Ogrodzenie kute czy wykonane z paneli 2d/3d?

Są to dwa najchętniej wybierane typy ogrodzeń. Trwałe, odporne, wytrzymałe. Mają wysoką jakość i podobny system wykończenia – są ocynkowane, zazwyczaj też malowane proszkowo. Warto jednak poznać ich specyfikę, aby optymalnie dopasować oba te produkty do konkretnych potrzeb. Kiedy zatem warto zdecydować się na ogrodzenie kute, a kiedy na panelowe?

Ozdobne i unikalne ogrodzenia kute

Ogrodzenie kute - indywidualny designIch wielkim atutem jest wysoka estetyka – wyszukane linie, dekoracyjność, ogromna rozmaitość wzorów. Powstają z ogrzanego i obrabianego przez kowala stopu metalu i właśnie ręczna obróbka gwarantuje kutym ogrodzeniom stylową i niepowtarzalną formę. Wykonywane są na wymiar, zaś inwestor ma ogromny wpływ na projekt i ostateczny kształt ogrodzenia.

Może zdecydować się na wersję najprostszą, ograniczając się do wyboru kształtu tralek i zwieńczeń słupków kulami czy szpicami. Ale może też wcielać w życie własne aranżacyjne pomysły, wybierając czy nawet projektując zdobienia i dekoracje. Obok walorów estetycznych ogrodzenia kute odznaczają się wielką solidnością. Wykonane z grubego metalu są stabilne i trwałe, odporne na uszkodzenia, warunki atmosferyczne czy akty wandalizmu. Stanowią doskonałe zabezpieczenie posesji.

Ogrodzenia z paneli 2D – jednolita forma, wysoka trwałość

Panele ogrodzeniowe to ogrodzenia standaryzowane, zaprojektowane w gotowych modułach, które można łatwo i szybko połączyć oraz ustawić. Zwykle są to panele kratowe w różnych kolorach i rozmiarach, zrobione z mocnego drutu, trwale zabezpieczonego przed korozją. Są wytrzymałe, odporne i sztywne, co zapewnia rodzaj konstrukcji z użyciem siatki o pojedynczych drutach pionowych i podwójnych poziomych, wzmacniających moduł.

Najchętniej wybierane są proste panele 2D 656, wykonane z 5-milimetrowych drutów pionowych i 6-milimetrowych poziomych. Są atrakcyjne cenowo i pozwalają na stworzenie prostego i wytrzymałego ogrodzenia. Solidniejszą konstrukcję stanowią panele 2D 868, gdzie druty pionowe mają grubość 6 milimetrów, a wzmacniające druty poziome 8 milimetrów. To cięższe moduły, o podwyższonym bezpieczeństwie, Świetnie sprawdzają się w przestrzeniach wymagających szczególnie wytrzymałych ogrodzeń, jak stadiony, boiska, tereny przemysłowe.

Lekkie panele 3D – znakomita alternatywa dla siatki ogrodzeniowej

Z powodzeniem zastąpią siatkę, bo są lekkie, tanie i bardzo łatwe w montażu, a dodatkowo dużo ładniejsze. Pojedyncze ogrodzenia panelowe 3D wykonane są najczęściej ze stalowego drutu o grubości 4 i 5 milimetrów z poziomymi, trójwymiarowymi przetłoczeniami w kształcie litery V. Nie są tak wytrzymałe jak panele 2D, natomiast z siatką wygrywają pod każdym względem – zarówno trwałości czy estetyki, jak i łatwości montażu. Tradycyjną siatkę naciąga się i przycina, co zajmuje trochę czasu. Natomiast ogrodzenie z paneli 3D powstaje z gotowych modułów, które po prostu zakładamy na wbite w ziemię słupki. Dzięki temu montaż jest błyskawiczny i na niewielkiej działce zajmuje najwyżej kilka godzin.

Gdzie najlepiej sprawdzą się ogrodzenia kute?

Jasne jest, że wysskiej jakości i dekoracyjne, często o walorach artystycznych ogrodzenia kute to znakomity wybór do prywatnych posesji, atrakcyjne obramowanie domu i ogrodu. Ale równie często otaczają one gmachy użyteczności publicznej, ratusze, szpitale, kościoły czy zabytkowe kamienice. Ogrodzenie kute dodaje urody także przestrzeniom publicznym, takim jak miejskie parki, skwery, place zabaw. Lekkie ażurowe formy nie przytłaczają reprezentacyjnych budynków czy parkowych rabat, natomiast podkreślają ich walory, przydając szyku i elegancji.

Gdzie idealne będzie ogrodzenie panelowe?

Z kolei ogrodzenia panelowe, ze względu na swoją prostotę, funkcjonalność i łatwość montażu, znakomicie sprawdzają się na wielkopowierzchniowych działkach. Jest to często spotykany typ płotów wokół obiektów sportowych, parkingów, lotnisk. To także najczęściej wybierany rodzaj ogrodzeń przez przedsiębiorców, którzy chcą ochronić firmowe budynki, magazyny, hale produkcyjne. Trwałe i stosunkowo tanie panele doskonale się do tego nadają. W dodatku nie szpecą działki, bo ich proste, minimalistyczne formy doskonale współgrają z nowoczesną architekturą. Z tych właśnie powodów panele odnajdują swoje miejsce także w zabudowie mieszkalnej – coraz częściej otaczają osiedla nowoczesnych bloków czy domów jednorodzinnych. Ale także prywatne działki i posesje, bo prostota lekkich panelowych ogrodzeń doskonale odnajdzie się w niemal każdej nowocześnie zagospodarowanej przestrzeni.

Wyślij zapytanie ofertowe

W firmie Rakowski kosztorys oraz pomiar na miejscu jest gratis. Wypełnij nasz formularz zapytania i dowiedz się więcej na temat naszej oferty. Otrzymasz od nas indywidualną wycenę wymarzonego ogrodzenia.

Zapytaj o ofertę