Brama skrzydłowa czy brama przesuwna?

Bezpieczeństwo, wygoda i estetyka to decydujące czynniki przy budowie domu. Dokładnie na to samo warto zwracać uwagę, montując system ogrodzenia. Brama wjazdowa powinna chronić naszą posesję przed intruzami, zapewniać wygodę w użytkowaniu, a także pasować do budynku, który stoi na działce. Zanim zdecydujemy, czy wybrać bramę skrzydłową czy przesuwną, warto poznać właściwości obu rozwiązań..

Dopasuj bramę do stylu domu

Brama przesuwna - oszczędza miejsce na posesjiWybór bramy nie zależy wyłącznie od naszych gustów i preferencji, lecz także od kształtu i rozmiaru działki. Tylko wtedy, gdy jest ona duża, a dom stoi daleko od ogrodzenia, możemy kierować się wyłącznie upodobaniami. Choć oczywiście także wtedy warto zadbać o spójność stylistyczną budynków i ogrodzeń.

Dom w popularnym stylu dworkowym lepiej wypadnie w duecie z klasyczną bramą skrzydłową, natomiast do prostych brył nowoczesnych budynków bardziej pasują oszczędne w formie bramy przesuwne.

Brama wjazdowa a kształt działki

Jeżeli nasza działka nie jest dużym, idealnym kwadratem, warto wziąć pod uwagę względy praktyczne. Z reguły na posesji wąskiej i długiej lepiej sprawdzają się bramy skrzydłowe, zaś na szerokiej i płytkiej – przesuwne.

Wybierając pierwszy typ, warto wcześniej sprawdzić, czy na podjeździe mamy dość miejsca na otwierające się skrzydła i na zaparkowanie auta. (Pamiętajmy, że polskie prawo budowlane nakazuje, by brama otwierała się do wewnątrz posesji i miała szerokość nie mniejszą niż 2,4 m). Brama przesuwna nie ogranicza przestrzeni na podjeździe. Aby jednak mogła otworzyć się całkowicie, potrzebuje tzw. przeciwwagi. W praktyce oznacza to, że należy zarezerwować przy ogrodzeniu miejsce równe jej dwóm długościom – 4-metrowa brama potrzebuje 8 m, by swobodnie się przesuwać.

Klasyka, czyli bramy skrzydłowe

Brama skrzydłowa rozwierna - gdy jest dużo miejscaBramy skrzydłowe to konstrukcje, których atutem jest również klasyczny styl i mnogość wzorów, które łatwo dopasować do otoczenia. Ten typ bramy składa się z jednego lub dwóch skrzydeł, mocowanych na zawiasach do słupów ogrodzenia. Brama jednoskrzydłowa jest mniej reprezentacyjna, jednak praktyczniejsza, bo po prostu łatwiej się ją otwiera i zamyka. Minusem jest ograniczona szerokość. Skrzydło może mieć maksimum 3 m, jeśli więc potrzebujemy szerszego wjazdu, powinniśmy wybrać bramę dwuskrzydłową. Będzie nieco bardziej kłopotliwa w obsłudze (jeśli zamierzamy robić to ręcznie), ale zajmie mniej miejsca po otwarciu. Zapewni też elegancki, reprezentacyjny wjazd i na pewno przyda urody posesji.

Funkcjonalna nowoczesność, czyli bramy przesuwne

Bramy przesuwne są to wygodne, zwykle jednoskrzydłowe konstrukcje, które właściwie nie zajmują miejsca na działce, chowając się za wewnętrzną stroną ogrodzenia. Mamy wśród nich do wyboru tańsze bramy szynowe i droższe samonośne. Skrzydło tych pierwszych, podtrzymywane przez prowadnicę, przesuwa się płynnie na kółkach po szynie umieszczonej wzdłuż bramy. Minusem jest to, że szynę należy dość często czyścić z błota, opadających liści, drobnych kamyków, aby ochronić kółka przed uszkodzeniem. Bramy samonośne oszczędzą nam tych kłopotów, bo przesuwają się nad ziemią. Ich mechanizm zamontowano na słupku prowadzącym wyposażonym w rolki, które pozwalają na płynne przemieszczanie się skrzydła bramy.

Brama otwierana ręcznie czy automatyczne?

Obydwa typy bram mogą być wyposażone w systemy automatycznego otwierania i taka opcja wydaje się standardem w czasach, kiedy niemal wszystko sterowane jest elektronicznie. Ale jest to też rozwiązanie dużo droższe i nie zawsze warto w nie inwestować. Brama z napędem będzie niepotrzebnym wydatkiem, jeśli na co dzień jeździmy komunikacją miejską, a autem tylko od święta. Na posesji z domkiem letniskowym też lepiej sprawdzi się brama obsługiwana manualnie – warto wtedy wybrać lżejszą skrzydłową niż cięższą przesuwną.

Komfort posiadania bramy automatycznej docenimy dopiero wtedy, gdy korzystamy z niej codziennie. Gdy rano śpieszymy się do pracy i wracamy z niej późno w mroźne czy deszczowe dni. Albo gdy mieszkamy przy ruchliwej ulicy, gdzie nie sposób zatrzymać auto, by zamknąć bramę czy ją otworzyć. Docenimy wtedy elektryczny napęd, uruchamiany za pomocą kluczyka, pilota czy karty magnetycznej. I nie będziemy żałować wydanych na to pieniędzy.

Wyślij zapytanie ofertowe

W firmie Rakowski kosztorys oraz pomiar na miejscu jest gratis. Wypełnij nasz formularz zapytania i dowiedz się więcej na temat naszej oferty. Otrzymasz od nas indywidualną wycenę wymarzonego ogrodzenia.

Zapytaj o ofertę