Dlaczego warto wybrać ogrodzenie metalowe?

Ogrodzenia metalowe cieszą się w Polsce wielką popularnością i nic w tym dziwnego. Są trwałe, estetyczne, łatwe w montażu i bardzo różnorodne. Łatwo znaleźć takie, które idealnie wkomponują się w otoczenie, stanowiąc praktyczne i stylowe dopełnienie aranżacji posesji.

Najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń z metalu

Co wyróżnia ogrodzenie metalowe?

Co wyróżnia ogrodzenie metalowe?

Wybór metalowych płotów jest naprawdę duży. Najprostszym i najtańszym typem jest siatka ogrodzeniowa rozpinana na pionowych przęsłach. Płot z siatki nieźle chroni teren, a dobrze wykonany przetrwa w solidnym stanie wiele lat. Nie ma jednak wielkich walorów estetycznych, jest także podatny na odkształcenia, dlatego zazwyczaj jest rozwiązaniem tymczasowym.

Ostatnio zamiast siatki coraz częściej wybieramy praktyczne panele ogrodzeniowe 2D i 3D, składające się z osadzonych w ramie stalowych drutów. Są one grubsze i sztywniejsze niż te w siatkach, dzięki czemu płot nie ugina się pod naciskiem, jest sztywny i odporny. Panele 3D nie są wypełnione prostym drutem – zdobią go tłoczenia, tworzące efekt trójwymiarowości, dzięki czemu ogrodzenie ma również walory estetyczne.

Ale jeśli zależy nam na prawdziwej elegancji, warto zdecydować się na ogrodzenie kute, dla którego raczej nie znajdziemy konkurencji. Uchodzi za najbardziej szykowne i stylowe, a przy tym zapewnia optymalną ochronę. Jest stabilne, masywne, odporne na uszkodzenia. Często powstaje na indywidualne zamówienie, więc wzór i kształt zależy wyłącznie od inwencji inwestora. Ma ono swoją cenę, jednak warto ją zapłacić, gdy planujemy inwestycję na lata albo i na pokolenia.

Wyjątkowa trwałość i wytrzymałość

Dzięki ażurowej konstrukcji ogrodzenia metalowe mogą sprawiać wrażenie lekkich i mało wytrzymałych. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne procesy technologiczne wykorzystywane przy produkcji – takie jak zgrzewanie, cynkowanie ogniowe, malowanie proszkowe – dają metalowym płotom wyjątkową trwałość. Na długie lata chronią przed korozją i nie pozwalają na odkształcenia. Nawet siatka ogrodzeniowa przetrwa kilkanaście lat bez uszczerbku, jeśli zostanie zabezpieczona cynkiem lub dodatkową powłoką malarską.

Ale bodaj największym atutem metalowych parkanów jest ich odporność na uszkodzenia mechaniczne. Pod tym względem biją one na głowę inne typy ogrodzeń. Sztachety drewnianych płotów połamią się dużo łatwiej niż stal czy aluminium, beton może się kruszyć. Metal wytrzyma ulewy i zawieje, nie złamie się pod wpływem uderzenia czy ciężaru, przetrwa niemal wszystko. Nie ulegnie ani najgorszej niepogodzie, ani nieproszonym gościom, bo przy okazji jest to ogrodzenie niełatwe do sforsowania. Dlatego właśnie płoty z metalu tak często widujemy zarówno wokół prywatnych domów, jak i szkół, przedszkoli, firm czy gmachów użyteczności publicznej. Są uniwersalne, bo po prostu najlepiej się sprawdzają – jako trwałe i bezpieczne.

Efektowna wizytówka domu

Nie ma wątpliwości, że płot to pierwsza wizytówka posesji i powinien tworzyć on zgrabną całość z bramą, furtką, ogrodem, architekturą budynku, a nawet z okolicą. Metal chyba najłatwiej pozwoli na takie harmonijne zestawienia, bo wachlarz wzorów jest tu wyjątkowo duży. Łatwo też wyznaczyć wśród metalowych ogrodzeń podział na klasykę i nowoczesność, co jest podstawą właściwego wyboru. Proste, symetryczne formy przęseł z metalowych kształtowników czy paneli ze zgrzewanego drutu zawsze będą dobrą oprawą dla nowoczesnych, minimalistycznych budynków. Z kolei klasyczne podmiejskie wille świetnie się odnajdą otoczone łukiem kutego płotu o strzelistych tralkach zakończonych ozdobnymi grotami.

Warto pamiętać o tym podstawowym rozróżnieniu, natomiast reszta zależy od nas. Liczba kształtów, detali, kolorów ogrodzeń jest tak duża, że łatwo będzie z pomocą plastycznego metalu zaznaczyć własny styl i nadać indywidualny charakter miejscu, w którym mieszkamy.

Wyślij zapytanie ofertowe

W firmie Rakowski kosztorys oraz pomiar na miejscu jest gratis. Wypełnij nasz formularz zapytania i dowiedz się więcej na temat naszej oferty. Otrzymasz od nas indywidualną wycenę wymarzonego ogrodzenia.

Zapytaj o ofertę